1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. TCMB Eski Başkanı Dolar Yükselişini Değerlendirdi

TCMB Eski Başkanı Dolar Yükselişini Değerlendirdi

Merkez Bankası’nın 19 Kasım’daki faiz artırım kararının ardından dolar/TL kurunda ani geri çekilmeler yaşanmıştı. Bu geri çekilme ile dolar aynı gün 7,52 TL seviyesine kadar inmişti fakat ardından dolar kuru tekrar yükselme eğilimi göstererek Kasım ayının son işlem haftasında, 8,00 TL seviyesini aştı. Yükselişte olan kur ile ilgili eski TCMB başkanı ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz açıklamalarda bulundu.

TCMB Eski Başkanı Dolar Yükselişini Değerlendirdi

Dolar Kasım ayının başında tarihi zirvesini görmesinin ardından piyasada oluşan olumlu beklenti ile birlikte düşüş trendine girmişti. Ardından gelen ekonomi yönetimindeki değişimler ile birlikte düşüş trendini sürdüren kur, 19 Kasım’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından, piyasalardaki beklentiye paralel olarak faiz artırım kararı  çıkınca düşüş trendindeki çizgisini sert bir şekilde 7,52 TL seviyesine çekmişti. Bu sert düşüşün ardından Kasım ayının son işlem haftasına yükseliş eğilimi ile giriş yapan dolar/TL kuru, hafta içi 8,00 seviyesini aştı. Doların tekrar yükselmesi sonrası TCMB eski başkanı ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) aldığı aktif rasyo kararına dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Yılmaz: “İktidarın DNA’sında Reform Yapma İsteği Yok”

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK), 31 Aralık tarihinden itibaren aktif rasyosu uygulamasına son vereceğini açıkladı. TCMB eski başkanı Durmuş Yılmaz, rasyonun ardından dolar/TL kurunda yaşanan dalgalanmaları “Piyasa gerçekten akıllı, rasyonel, yan etkilerini düşünen, makro bir bakış açısına ihtiyaç duyduğunu açıkça ortaya koydu ve bu kanı ile yapılan açıklamaları satın aldı. Ancak ardından ortaya çıkan hukuk ile ilgili olan yapılması söylenen, söz verilen huşular ile ilgili durumlar ortada. Derin bir zihniyet değişikliğini getirecek bilgi, donanım ve niyetin olmadığı ortaya çıktı. Piyasa duraksadı ve bu iktidarın DNA’sında reform yapma istek ve arzusunun olamayacağını gördü. Dolayısı ile bıraktığı yerden faaliyetlerine devam etti. Kurdaki yükselişi böyle açıklayabiliriz.” sözleri ile ifade etti.

Yılmaz İktidarın Makro Perspektiften Bakmadığını Söyledi

Hükümetin, sorunlara makro perspektiften bakmadığını vurgulayan Durmuş Yılmaz, açıklamalarına; “Son dört – beş yılda özellikle hükümetin ekonomik politika yapıcılığı konusundaki tavrını söylemem gerekirse, şunu söylerim: İktidar hiçbir zaman makro perspektiften bakmadı, hala da bakmıyor. Mikrocu bir yaklaşımı bulunuyor. ‘Şunu değiştirirsem bu sorunu ortadan kaldırmak için uzun vadede diğer değişkenler ne olur? Bunun optimum çözümü nedir?’ gibi bir perspektifi yok. Ortaya çıkan bir probleme anında tepki veriliyor ve kısa süreli bir sonuç alınıyor. Fakat sonra görülüyor ki diğer değişkenler bozulmuş.” sözleri ile devam etti.

Yılmaz: “Bankaları Kredi Vermeye Zorladılar”

TCMB eski başkanı ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, aktif rasyonun arkasındaki amaç ve getirdiği sonucu hakkında; “Aktif rasyosu dediğimiz bu cin fikirliliği istihdamın kaybolması ve onun sonucunda azalan talebi ikame etmek için bankaları kredi vermeye zorladılar. Hükümete borç verip, tahvil almaya zorladılar. Merkez Bankası ile swap yapmaya götürdüler. Bunun sonucunda bankalar ceza vermemek için var olan kredilerini arttırdılar.” sözlerini dile getirdi.

Yılmaz: “22 Ton Altın Yastık Altına Gitti”

Durmuş Yılmaz açıklamalarına; “Merkez Bankası’nın yayınladığı haftalık verilere baktığımızda Türkiye’de yurt içindeki yerleşiklerin döviz mevduat hesabındaki artışlardan bunu görebiliriz… Enflasyon kontrol edilmediği için, vatandaşın güveni olmadığı için yılbaşından bu yana 22 ton altın ithal edildi ve bu yastık altına gitti.” sözleri ile devam etti.

Yorum Yap

Yorum Yap