1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. TCMB Toplantısından Faiz Kararı Çıktı Altın Sert Düştü!

TCMB Toplantısından Faiz Kararı Çıktı Altın Sert Düştü!

Kasım ayına hareketli başlangıçlar yapan dolar ve altın fiyatları için gözler bugün gerçekleştirilecek olan TCMB’nin Para Politikası Kurulu toplantısına çevrilmişti. Piyasalarda beklenti faiz artırım kararı yönündeydi ve bu beklentilerle birlikte altın fiyatları düşüş trendine girmişti. Kasım ayı başına rekor seviyelerde giren altın, özellikle son on günde hızla düşüşe geçmişti. TCMB’nin toplantısının ardından altın fiyatları sert düşüşler yaşadı.

TCMB Toplantısından Faiz Kararı Çıktı Altın Sert Düştü!

Kasım ayına tarihi seviyelerle giriş yapan altında düşüş devam ediyor. Kasım ayının başlarında rekor seviyelerde hareket eden altın ve dolar fiyatları, küresel ve ulusal piyasalarda yaşanan gelişmelerle birlikte sert düşüşlere geçmişti. Bu sert düşüşler yerini yumuşak düşüşlere bırakmıştı ve altın fiyatlarındaki düşüş hareketi yumuşak bir şekilde devam ediyor derken, dört gözle beklenen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kutulu (PPK) toplantısından faiz kararı çıktı. Bu kararla birlikte dolar ve altın fiyatları yumuşak düşüş hareketliliğini, sert düşüşlere bıraktı.

Merkez Bankası’ndan Yüzde 15’lik Faiz Artırım Kararı Geldi

TCMB’nin Para Politikası Kurulu, 2020 Kasım ayı toplantısı TCMB Başkanı Naci Ağbal yönetiminde bugün gerçekleştirildi. Piyasaların ve vatandaşların dört gözle beklediği toplantıdan beklentilerle aynı yönde bir karar geldi ve faiz kararı açıklandı. Buna göre; TCMB politika faizini piyasa beklentisine paralel olarak 475 baz puan artırarak %15 yükseltti. TCMB’nin %15’lik faiz kararının ardından, dolar/TL kuru 7.50 seviyesine gerilerken, gram altın fiyatları 448 TL’ye kadar çekildi.

Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı Kararı

Merkez Bankası’nda yeni yönetimin ilk sınavı olarak bakılan PPK toplantısı sonrası karar açıklandı. TCMB politika faizini piyasa beklentisine paralel olarak 475 baz puan artırarak %10.25’ten %15 seviyesine yükseltti. Dolar ilk tepkisini 7.50 seviyesine kadar inerek verdi. Merkez Bankası, tüm fonlamanın temel politika aracı olan, bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar verdi.

Ahlatcı Yatırım Altın Fiyatlarını Değerlendirdi

Ahlatcı Yatırım’ın hazırladığı altın fiyatları analizine göre, Pfizer’in gerçekleştirdiği son klinik testlerinin sonuçlarına göre devam eden iyimser beklentilerin, altın üzerinde baskı oluşturmayı sürdürdüğü vurgulanırken, artan vaka sayılarının neden olduğu endişelerin ve alınan yeni tedbirlerin ise altında aşağı yönlü hareketleri sınırlandırdığı belirtildi.

Öte yandan, ÜNLÜ & Co/DAHA tarafından hazırlanan altın fiyatları analizine göre; Covid-19 aşısının dağıtımına başlanacağı tarihin netleşmesi durumunda, bunun altın üzerindeki baskıyı artırabileceği ifade edildi.

Güncel Altın Fiyat Listesi

TCMB’nin faiz artırım kararı sonrası güncel altın fiyatları şu sıralar şöyle:

  • 22 ayar bilezik alış 421,95 TL – satış 438,27 TL
  • Ata altın alış 3.104,90 TL – satış 3.125,60 TL
  • Cumhuriyet altını alış 3.091,00 TL – satış 3.137,00 TL
  • Tam altın alış 2.980,69 TL – satış 3.039,55 TL
  • Yarım altın alış 1.511,80 TL – satış 1.533,70 TL
  • Çeyrek altın alış 756,10 TL – satış 768,20 TL
  • Gram altın alış 464,39 TL – satış 464,49 TL
Yorum Yap

Yorum Yap