1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. TCMB’nin Zorunlu Karşılık Hamlesi Doları Düşürdü

TCMB’nin Zorunlu Karşılık Hamlesi Doları Düşürdü

Dolar/TL kurunda hareketlilikler devam ediyor. Dalgalı hareketleri ile kur özellikle Kasım ayının başından bu yana oldukça hareketli zamanlar geçiriyor. Ekonomi yönetimindeki ve hukuk politikalarındaki değişim beklentileri ile birlikte 7,50 TL seviyelerine kadar gerileyen kur, ardından bir süre 7,90 TL sınırında tutunduktan sonra Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık hamlesinin ardından tekrar geri çekilme yaşayarak 7,80 TL seviyesine kadar geri çekildi.

TCMB'nin Zorunlu Karşılık Hamlesi Doları Düşürdü

Dolar/TL kurunda yaşanan dalgalanmalar, karşısında yatırımcılar ne yapacağını şaşırmış halde kaldı. Öngörülemeyen grafiği ile dolar/TL kuru, inişli çıkışlı grafiği ile yoluna devam ediyor. Son olarak Kasım ayı başlarında tarihi rekorunu kıran kur, ekonomi yönetimindeki değişimler ve hukuk politikaları ile ilgili oluşan beklentiler sonrası 7,50 TL seviyelerine kadar geri çekilmişti. Ardından kurda tekrar yükseliş hamlesi yaşanırken, dolar TL karşısında 8,00 seviyesini aştı ve daha sonra 7,90 TL seviyesinde dengelendi. Son olarak Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık hamlesi ile birlikte dolar/TL kuru tekrar bir geri çekilme yaşayarak 7,80 seviyesine geriledi.

Yabancı Yatırımcılar Geri Döndü, Yerliler Geri Durdu

Küresel ekonomi piyasalarında Şükran Günü nedeni ile dün ve kısmi olarak bugün, birçok ekonomi piyasasının tatil olması işlem hacimlerini azalttı. Bankacılar 2020 yılının geri kalanında yabancıların yavaş yavaş işlem hacimlerinin azalacağını ve yabancı yatırımcıların yeni pozisyon almak için 2021 yılını bekleyeceğini ifade ediyor. Yabancı yatırımcıların uzun yıllar boyunca azalttıkları Türkiye pozisyonları, Berat Albayrak’ın istifası ile beraber Kasım ayı başlarından bu yana artış göstermişti. Fakat öte yandan yerli yatırımcıların buna benzer bir hamle gerçekleştirmemesi ile birlikte Türk Lirası’ndaki değer kazançları sınırlanmış ve bu durum kurun artışındaki en önemli faktör olarak gösterilmişti.

Yabancı Çıkışında 1,3 Milyar Dolarlık Azalma Oldu

Yabancı yatırımcılar tekrar Türkiye pozisyonlarına girmeye başlamışken, yerli yatırımcılar Berat Albayrak’ın istifasının ardından döviz ve altın varlıklarını iki haftada 4 milyar dolar daha artırarak 228.2 milyar dolar ile yeniz zirveye taşıdı. 2020 yılbaşından bu yana bu artış totalde 35 milyar dolar seviyesine ulaştı. Yerli yatırımcılar, yabancı yatırımcıların girişi ile düşen dolar/TL kurunu desteklemedi ve bunu bir alım fırsatı olarak gördü. Öte yandan yabancı yatırımcılar ise aynı iki haftada 1.5 milyar dolar değerinde portföy yatırımı olmak üzere, bankacıların hesaplarına göre yaklaşık 6 milyar dolar değerinde Türkiye varlıklarını artırdılar. Yabancı portföy işlemleri, son iki haftadaki girişler ile birlikte, yılbaşından bu yana 13,5 miyar dolar olan çıkış 12,2 milyar dolara geriledi. Yani bu dönemde yabancı çıkışı totalde 1,3 milyar dolar gerçekleşti.

“Fiyat İstikrarı Temel Amacı Doğrultusunda”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün zorunlu karşılıklarda kredi büyümesine göre farklılaşmayı kaldırdı. Öte yandan Türk Lirası ve yabancı para zorunlu karşılıkları da belirli vadeler ile artırıldı. TCMB’den yapılan açıklamada bu hamlenin “fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini artırmak için”  yapıldığı ise dikkat çekti. Merkez Bankası’nın kararı sonrasında dolar/TL kurunda düşüş yaşandı. 7,90 TL seviyesinde bulunan kur, kararın açıklanması ile birlikte 7,80 TL seviyesine geriledi.

Yorum Yap

Yorum Yap