1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Ticaret Bakanlığı Kasım Ayı İthalat İhracat Açıklaması

Ticaret Bakanlığı Kasım Ayı İthalat İhracat Açıklaması

Yurtiçi piyasalarda dolar/TL kurunu çok yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Kasım ayındaki faiz artırım kararı sonrası düşüşe geçen dolar kuru, ekonomi yönetimlerinin attığı adımlarla düşüş trendini sürdürmüştü. Ardından dolar kurunu yakından ilgilendiren, Kasım ayı enflasyon rakamları açıklaması geldi. Dolar kurunu yakından ilgilendiren bir başka gelişme ise Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan önemli veriler oldu. İşte haberin detayları…

Ticaret Bakanlığı Kasım Ayı İthalat İhracat Açıklaması

Küresel gelişmeler ve yurtiçi gelişmeler ile birlikte yönünü belirleyen dolar kurunda, yön belirleyici etkenler gelmeye devam ediyor. Küresel olarak; ABD işsizlik oranları, FED açıklamaları, Covid-19 salgını, ABD teşvik paketleri, ülkeler arası siyasi gerilimler ve yaptırımlar, aşı gelişme haberleri gibi birçok etken dolar kurunda etkili oluyor. Yurtiçi piyasalarda da ekonomi yönetimlerinden atılan adımlar, siyasi açıklamalar ve küresel gelişmelere bağlı olarak birçok etken dolar kurunun yön belirlemesinde etkili oluyor. Bu kapsamda, yurtiçinde sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Dün, TÜİK tarafından Kasım ayı enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte yükselen dolar kuru, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar ile tekrar gevşedi. Ardından yine dün, Ticaret Bakanlığı tarafından dolar kurunu yakından ilgilendiren veri açıklamaları geldi.

Ticaret Açıkları Dolar Kurunda Şok Dalgası Getirebilir

Yurtiçinde ekonomi piyasaları, Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan yeni bir haber ile çalkalandı. Ticaret Bakanlığı Kasım ayı ticaret verilerini açıklarken, ithalat ve ihracat arasındaki farkın daha da açıldığı görüldü. Buradaki asıl kritik nokta ise bu açığın dolar kurunu etkilemesi. Açıklanan rakamlar ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) net rezervlerin daha fazla kötüye gideceği düşünülürken, bu durum dolar/TL kurunda yeni bir şok dalgasını da beraberinde getirebilir. Dolar kuru üzerinde etkili olabilecek kritik veriler arka arkaya gelmeye devam ediyor.

Bakan Ruhsar Pekcan Tabloyu Paylaştı

Bu hafta açıklanan Kasım ayı dış ticaret verileri ile dolar/TL kurundaki hareketlenmeler yakından takip edilecek. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı Kasım ayı dış ticaret verileri, endişe verici tabloyu da gözler önüne serdi. İthalat ve ihracat rakamları, geçen yılın aynı dönemine göre çok daha kötü seviyelerde görünüyor. Konuya ilişkin Bakan Ruhsar Pekcan, Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Pekcan’ın açıklamalarına göre, ihracat oranları 2019 Kasım ayına göre %0,95 azalarak 16 milyar 88 milyon dolar seviyesine geriledi. Öte yandan ithalat oranları 2019 Kasım ayına göre %16,7 oranında artış göstererek 21 milyar 158 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Ekonomist Zelyut Tablo İçin “Doları Vuracak Afet” Dedi

Ticaret Bakanlığı’nın Kasım ayına ilişkin açıkladığı ithalat ve ihracat verileri sonrası, ekonomist Evren Devrim Zelyut Youtube kanalından tabloyu değerlendirdi. Zelyut, tabloyu değerlendirdiği videonun başlığını ise “Doları Vuracak Afet” olarak belirledi. Tabloyu değerlendiren Zelyut; “Tablonun söylediği şey çok net, 201 ve 2020 Kasım aylarını kıyasladığımızda, %155’lik bir ticaret açığı var. Ocak – Kasım aralığına baktığımızda %82’lik, aydan aya baktığımızda ise %155’lik bir ticaret açığı var. Zaten ekside olan Merkez Bankası rezervlerinin, çok daha sıkıntılı bir noktaya geleceğini gösteriyor.” ifadelerini dile getirdi. Dış politikadan gelen olumsuz haber akışı ve Ticaret Bakanlığı’nın açıklandığı bu verilerin dolar kurunda ciddi olumsuz etkileri olacağını öne süren Zelyut, bu verilerin dolarda afet etkisi yaratacağını iddia etti.

Yorum Yap

Yorum Yap