1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. TİM Başkanı İhracatta Ay Sonunda Rekor Bekliyor

TİM Başkanı İhracatta Ay Sonunda Rekor Bekliyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, ihracatın Kasım ayının geri kalan döneminde, geçen yılın aynı dönemine paralel bir seyir izlediğini ifade etti. İsmail Gülle “1 – 22 Kasım 2020 tarihleri arasında 10 milyar 439 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Ay sonunda bir rekor açıklama imkanı buluruz diye düşünüyorum. Her türlü kısıtlamaya rağmen bu performans önemli.” dedi.

TİM Başkanı İhracatta Ay Sonunda Rekor Bekliyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüs salgını ile birlikte yaşanan sıkıntılardan sonra tekrar toparlanma sürecine giren ihracat verilerine dair bilgi veren TİM Başkanı İsmail Gülle, geçmiş dönem çalışmaları ve gelecek olan dönemlerle ilgili hedef rakamları hakkında açıklamada bulundu. Gülle “1 – 22 Kasım 2020 tarihleri arasında 10 milyar 439 milyon ihracat gerçekleştirdik.” dedi. İsmail Gülle, açıklamasında Kasım ayı sonunda bir rekor açıklama olanağı bulacaklarını düşündüğünü dile getirdi.

Üçüncü Çeyrekte İhracatını Artıran 4 Ülkeden Biri Türkiye

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşen düşüşlerden sonra, Haziran ayında yeniden normal sürece geçiş ile beraber salgından önceki ihracat rakamlarının da üstüne çıktıklarını ifade etti. Gülle, bu düşüşün tek haneli sayılarda sınırlı kalmasının, birçok rakip ülkeden çok daha iyi bir ihracat performansı yaşandığının bir göstergesi olduğunu ifade etti. İsmail Gülle, yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye’nin, dünyada ihracatını artırmayı başaran 4 ülkeden biri olduğunu vurguladı. Küresel anlamda tekrar artışa geçen salgın vakaları ile bunun etkilerini dile getiren Gülle; “Ülkelerde kısıtlamalar başlasa ve turistik seyahatler için ülkelerin sınırları kapatılsa bile, ticareti durduracak kadar ağır önlemlerin alınması beklentilerimiz içinde değil.” dedi.

İlk Üç Haftada 10 Milyar 439 Milyon Dolar İhracat Gerçekleşti

İsmail Gülle, ihracat rakamları için Kasım ayını olumlu değerlendirdi. Tüm dünyanın etkilendiğinden daha az etkilenerek bu sürecin sağlıklı bir şekilde atlatıldığının altını çizen TİM Başkanı İsmail Gülle; “Kasım ayı ihracatımız olumlu seyirde devam ediyor. Ay sonunda bir rekor açıklama olanağı buluruz diye düşünüyorum. İhracatımızın Kasım ayının geri kalan döneminde, geçen yılın aynı dönemine paralel bir seyir izlediğini görüyoruz.” dedi. Gülle Kasım ayının ilk üç haftasında 10 milyar 439 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini ve kısıtlamalara karşın bu performansın çok önemli olduğunu vurguladı. Öte yandan Gülle, Kasım ayı ihracatında öne çıkan sektörleri de işaret etti. Gülle, sebze ve meyve mamullerinde %16, yaş sebze meyvede %11, zeytin ve zeytinyağı, demir ve demir dışı metallerde %4 artış gözlemlendiğini dile getirdi.

Gülle: “Yılsonu 165,9 Milyar Dolar Hedefinin Üstünde Kapatacağız”

Kasım ayı sonu beklentilerinin yanı sıra yılsonu ihracat hedefleri ile alakalı da bilgi veren İsmail Gülle, “Yılsonu ihracat hedefimizi geçeceğimizi şimdiden duyurabilirim. Yılı, Kasım ve Aralık ayı ile beraber 165,9 milyar dolar olarak öngörülen hedefin üstünde kapatacağız. 2021 yılı, daha büyük hedeflerin yılı olacak.” sözlerini dile getirdi. Bir diğer yandan Gülle, sanal platformları salgın döneminin ilk günlerinden beri etkili bir biçimde kullandıklarını vurgulayarak, İnovasyon Haftası etkinliği de ilk defa sanal platformda düzenleyeceklerini aktardı.

Yorum Yap

Yorum Yap