1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Ünlü Analist Altın Fiyatı Etkenleri İçin Ne Dedi?

Ünlü Analist Altın Fiyatı Etkenleri İçin Ne Dedi?

Küresel ekonomi piyasalarında yaşanan gelişmeler ons altın fiyatı üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Aralık ayına kadar düşüş trendi ile gelen ons altın, yeni işlem haftasında yükseliş hareketleri göstermeye başladı. Gelen aşı haberleri ile düşüş eğiliminde olan ons altın, aşı haberlerinin etkileri azalmaya başlayınca yönünü tekrar yukarı çevirdi. Kitco analisti Arkadiusz Sieron bugün, gün içerisinde ons altına küresel piyasalarda olumlu yansıyabilecek gelişmelerle ilgili bilgi verdi. İşte haberin detayları…

Ünlü Analist Altın Fiyatı Etkenleri İçin Ne Dedi?

Geçtiğimiz dönemlerde 2.074 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan ons altın, ABD Başkanlık seçimlerinin sonuçlanması ve Covid-19 virüsüne karşı geliştirilen aşı haberlerinin gelmesi ile birlikte düşüş eğilimine girmişti. Kasım ayının neredeyse tamamında düşüş grafiğini sürdüren ons altın, Aralık ayına da bu eğilimde giriş yapmıştı. Ancak başkanlık seçimindeki belirsizliğin dağılması, yerini açıklanacak olan teşvik paketi gündemine bıraktı ve aşı gelişmeleri ile ilgili haber akışındaki etki azaldı. Bu etkenlerle birlikte ons altın fiyatları, 1 Aralık Salı günü 1.763 dolar olan seviyesinden tırmanışa geçerek 1.811 dolar seviyesine ulaştı ve ons altın fiyatı Çarşamba günü de bu yükselişini devam ettirdi. Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler ons altına doğrudan etki ederken, Kitco analisti Arkadiusz Sieron da bugün altına olumlu şekilde yansıyabilecek olan küresel gelişmeler ile ilgili bilgi verdi.

Altındaki Düşüşün Ardından Boğalar Harekete Geçecek Mi?

Altın fiyatları Kasım ayında %6 oranından fazla ve Ağustos ayındaki zirve seviyesinden de yaklaşık %15 oranında düşüş yaşamıştı. Tekrar yönünü yukarı çeviren on altın için, yatırımcılar boğaların tekrar harekete geçip geçmeyeceğini merak ediyor. Yatırımcıların aklındaki bu soruya ilişkin Sieron; “Kesin olarak bir şey söylemek için henüz çok erken ama bu elbette mümkün görünüyor veya dibe çok yakınız. Sonuç olarak, son birkaç yılda altın fiyatları yerel dibe Kasım veya Aralık aylarında ulaşıyordu. Bu sebeple son zamanlarda altın piyasalarında Eylül ayı ve Aralık ayı arasında mevsimsel bir zayıflık görüldü ve Kasım ayı altın için zorlayıcı bir dönem oldu. Böylelikle altın piyasalarında canlanma ile ilgili ortaya çıkan umutlar haklı çıkarılabilir. Sonuç olarak, altının fiyatı yaklaşık dört aydır bir düzeltme içerisinde bulunuyor. Öte yandan aşılarla ilgili son haberler de (özellikle İngiltere’den onayın alındığı ve yakında dağıtıma çıkacağı yönündeki haberler) bu hafta altın fiyatlarını geriye çekemedi. Bu sebeple pandeminin oyun sonu, zaten altın fiyatına göre fiyatlandırılmış olabilir.” ifadelerini dile getirdi.

Sieron: “Yeni Normalin Aşağısında Kalma Olasılığımız Var”

Altın fiyatlarında etkili olan gelişmelere değinen başarılı analist Sieron açıklamalarına; “Elbette altın kısa vadede daha da gerileyebilir. Günlük olarak vahşi dalgalanmalar ile karşılaşmamız mümkündür. Bunun yanında, altının teknik performansı ile ilgili durum ne olursa olsun, temel görünüm sarı maden için olumlu olmaya devam ediyor. Görüyorsunuz, Covid-19 virüsüne karşı aşılar ne zaman dünyaya dağıtılırsa dağıtılsın, salgın nihai sona erdiğinde, küresel ekonomi yakın zamanda iyileşmeyecek. Aslında ‘yeni normal’in aşağısında kalma olasılığımız var.” dedi.

Yaşanan Gelişmeler Sonrası Güncel Altın Fiyatları

Başarılı analistin küresel gelişmeleri değerlendirmesi ardından yurtiçi ve küresel piyasalarda güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 841,21 dolar – satış 1.841,56 dolar
  • Gram altın alış 461,33 TL – satış 461,42 TL
  • 22 ayar bilezik alış 421,00 TL – satış 423,00 TL
  • Yarım altın alış 1.498,60 TL – satış 1.516,10 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.997,,40 TL – satış 3.018,70 TL
Yorum Yap

Yorum Yap