1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Ünlü Analist Bitcoin Beklentilerini Açıkladı!

Ünlü Analist Bitcoin Beklentilerini Açıkladı!

Kasım ayındaki hareketliklerden sonra endişelere sebep olan Bitcoin (BTC) 15 bin doların üzerinde konsolide olmaya devam ediyor. Öte yandan zincir üstü analist Willy Woo ise açıkladığı ön görülerinde; üç temel sebepten ötürü “Blow-off top”ın yaşanmasının ihtimal dahilinde görülmediğini belirtiyor. “Blow-off top” bir varlığın fiyatında ve işlem hacminde, keskin ve hızlı artış gösteren bir desendir ve yaşanmasının ardında genelde hızlı bir düşüş gözlemlenir.

Ünlü Analist Bitcoin Beklentilerini Açıkladı!

“En organik Bitcoin pump’ı” diyen ünlü analist Willy Woo, Kasım ayında yaşanan Bitcoin ivmelenmelerine dair analizlerini ve ön görülerini açıkladı. Willy Woo “Blow-off top” yaşanmasının ihtimal dahilinde olmadığını belirtti. Woo’ya göre bu tarz bir hareketlenmenin yaşanmayacak olması için 3 temel sebep var. Woo bu sebepleri şöyle sıralıyor:

  • Borsalardaki fon çıkışının artması
  • “HODLer” sayısındaki artış
  • Yatırımcıların çoktan kar ettiğini gösteren veriler

Kişisel Cüzdanlarına Para Geçirdiklerini Gösteriyor

Glassnode’dan elde edilen bilgiler ışığında; Ekim ayı sonlarında yüklü oranda Bircoin borsalardan taşındı. Willy Woo, yatırımcıların ticaret platformlarından kendi kişisel cüzdanlarına para geçirdiğini gösterdiğinden, bu metrik sisteme iyimser bakmak gerektiğini dile getiriyor. Woo’ya göre; bu durum, kullanıcıların Bitoin’lerini uzun süreli bir yatırım stratejisi ile elde tuttuğunun bir göstergesi durumunda. Ünlü analist Willy Woo, son 5 senede, sadece bir günde  taşınan BTC miktarının rekor kırdığını şu sözlerle dile getirdi: “İnanılmaz yüksek miktarlarda BTC’ler toplandı ve kişisel cüzdanlara taşındı. Bu durum, 5 senelik grafikte en yüksek taşımanın gerçekleştiği güne işaret ediyor.”

HODLer Sayısında Artış

Kripto para sektöründe, uzun süredir elinde BTC tutanlar “HODLeré ismi ile adlandırılıyor ve HODLer, Bitcoin’i çok uzun zaman, çoğunlukla 1 seneden daha fazla tutma eğiminde bulunuyor. Ünlü analist Willy Woo, HODLerd sayısının çok yıllık yeni zirvelerle neticeye ulaşan sert artışın, başlamadan önce de önemli  derecede arttığını dile getirdi. HODLer sayısı, Bitcoin’in Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasından yalnızca birkaç ay önce olan Ekim’den bu yana en büyük artışı gösterdi. Analist Woo yaşanan gelişme ile ilgili şu sözleri dile getirdi: “Bu pump’tan önce, Blockchain’de görülen yeni HODLer’ların sayısı çok yükselmişti. Şaka değil, bu büyüklükteki en son alım, en son Ekim 2017’de görüldü. Yani Bitcoin’in 2017 çılgınlık aşamasına girmesinden bir ay önce.”

Yüksek HODLer Sayısı Yükseliş Modasının Arkasındaki Reel Perakende Talebidir

Ünlü analist Willy Woo’nun HODLer sayısı ile açıklamalarının yanı sıra; Cointelegraph yazarı Joseph Young’a göre; yüksek HODLer sayısı, yükseliş modasının arkasındaki reel perakende talebini gösterdiğinden, önemli bir metrik olarak ele alınmalı. Young’a göre; Bir Bitcoin rallisi, öncelikle vadeli işlemler sektörü tarafından yönetiliyorsa, büyük bir geri çekilmeye karşı savunmasız kalabilir.

Bir Düzeltme Görülmesi Beklenmiyor

Bitcoin Harcanan Çıktı Kar Oranı (SOPR), yatırımcıların henüz gerçekleşmemiş karlarından da kar elde edip etmediklerini gösteren bir göstergedir. Glassnode verilerine göre; geçtiğimiz hafta oldukça yüksek sayıda yatırımcı kar elde etti. Buna göre; büyük bir kar satışı tehdidinin daha düşük olduğuna işaret ediyor. Çünkü yatırımcılar; bu paralar piyasadaki alıcılar tarafından çekildiği için, çoktan kar elde etmeye başladı.

Yorum Yap

Yorum Yap