1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Uzaydaki izah edilemeyen güçlü bir parlaklık tespit edildi

Uzaydaki izah edilemeyen güçlü bir parlaklık tespit edildi

Bilim insanları, uzayda yaşanan ve oldukça şiddetli sayılacak bir patlamanın ardından açıklanamayan ve tanımlanamayan bir parlaklık tespit ettiler.

Uzaydaki izah edilemeyen güçlü bir parlaklık tespit edildi

Bilim insanları, uzayda yaşanan oldukça şiddetli sayılabilecek bir patlamanın ardından açıklanamayan bir parlaklık  tespit ettiler.

Gelmiş geçmiş en yoğun kızılötesi ışın

Parlak flaş, kısa gama ışını patlamasından kaynaklanan gelmiş geçmiş en yoğun kızılötesi ışındı. Teorik açıdan mümkün olduğu düşünülenden çok daha aydınlık ve Güneş’in bütün yaşam süresi boyunca ürettiği enerjiden daha fazlasını yarım saniyede gönderiyordu.

Northwestern Üniversitesi’nde fizik ve astronomi doçenti ve çalışmanın baş yazarı Wen-fai Fong yaptığı bir açıklamada, “Aynı tip fenomeni 10 yıl boyunca inceledikten sonra bu tarz benzeri görülmemiş bir davranışı keşfedebilmemiz benim için hayret verici” dedi ve ekledi: Bu, evrenin üretebildiği patlama çeşitliliğini ortaya çıkartıyor.

Oldukça heyecan verici bir aydınlık

Çalışma, bu yıl içinde The Astrophysical Journal’da yayımlanmak üzere kabul edildi. Çalışmanın ön baskı nüshasınıysa internette bulmak mümkün.  NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu bu yılın mayısında, patlama gerçekleştikten üç gün sonra parıltısını yakaladı. Patlama işte o zaman fark edildi. Veriler, yakın kızılötesi ışığının enerji salınımının, bilim insanlarının beklediğinden 10 kat daha parlak olduğunu gösterdi. Mevcut modellerse böyle bir sonucun mümkün olduğunu göstermemişti.

Açıklamalarla gözlemler örtüşmüyor

Fong, araştırmalarına dair şu ifadeleri kullandı: Bu gözlemler, kısa gama ışını patlamaları için yapılan geleneksel açıklamalara uymuyor. Bu patlamadan kaynaklanan radyo ve X-ışınları hakkında bildiklerimizi düşünürsek… Basitçe diyebilirim ki açıklamalarla gözlemler örtüşmüyor. Hubble’la tespit ettiğimiz yakın kızılötesi salımı çok parlak.”

Araştırmacılar verilerin geçerli olduğundan emin olmak için tam olarak nereden geldiğini ve ne kadar uzakta olduğunu bulmaya çalıştı. Parlaklık, patlamanın özellikle yakın olmasının sonucu olabilir. Çünkü ışıklar, tıpkı uzaktaki bir meşale gibi, evrende ne kadar uzaktalarsa o kadar azalıyor. Hawaii, Mauna Kea‘nın üzerindeki WM Keck Gözlemevi‘nde bulunan araçlardan elde edilen verileri kullanarak patlamanın aslında beklediklerinden daha uzakta gerçekleştiğini fark ettiler.

Yorum Yap

Yorum Yap