1. Ana Sayfa
  2. Genel Gündem
  3. Varlık Barışının Ayrıntıları Belli Oldu!

Varlık Barışının Ayrıntıları Belli Oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti Grup toplantısında duyurduğu ve vatandaşların merakla beklediği Varlık Barışı’nın ayrıntıları belli oldu. Yurt dışındaki varlıkların Türkiye ekonomisine kazandırılmasının amaçlandığı Varlık Barışı için belirlenen süre ve şartları açıklandı. Konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın tebliği resmi gazetede yayımlandı.

Varlık Barışının Ayrıntıları Belli Oldu!

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun ile ekonomik olarak yeni imkanların sağlanması yolunda önemli bir adım atılmıştı. Kanun ile gelen yeni imkanlardan biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı varlık barışı olmuştu. Varlık barışını ilk defa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada açıklamıştı. Erdoğan varlık barışı ile ilgili konuşmasında tüm vatandaşları ellerindeki varlıkları Türkiye ekonomik sistemine dahil etmeye çağırmıştı. Erdoğan’ın avantaj olarak değerlendirdiği varlık barışı ile ilgili ayrıntılar ise vatandaşlar tarafından merak edilmişti.

Covid-19 sürecinde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik olarak ciddi bir kriz gündeme geldi. Hükümet krizi en az hasarla atlatmak için farklı çalışmalar sürdürmeye devam ediyor. Erdoğan’ın ilk kez duyurduğu ve ekonomik tahribatı minimuma indirmeye yönelik gerçekleşen varlık barışının ayrıntıları da vatandaşlar tarafından merak edilmişti. Varlık barışı ile ilgili ayrıntılar ise belli oldu.

Varlık Barışının Ayrıntıları Resmi Gazetede Yayımlandı

Varlık barışına yönelik esaslar resmi gazetede yayımlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı “Bazı Varlıkların Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Genel Tebliğ” isimli bildiriyi resmi gazetede yayımladı. Yayımlanan tebliğde varlık barışı ile ilgili ayrıntılar belli oldu.

Varlık Barışı İle Ülke Ekonomisine Katkı Hedefleniyor

Tebliğe göre varlık barışı yurtdışında bulunan döviz, altın gibi menkul kıymetlerin yurt içine getirilmesini ve milli ekonomiye kazandırılmasını hedefliyor. Gerçek ve tüzel kişilerin yurtdışında bulunan menkul kıymetlerini Türkiye’ye getirmesi ve ülke içinde tasarruf etmelerine imkan sağlanması hem ülke ekonomisi için katkı hem de yurt içinde menkul kıymetlerinden faydalanabilecek vatandaşlar için avantaj olarak değerlendiriliyor.

Varlık barışı gerçek ya da tüzel kişilerin para, altın, döviz ya da diğer sermaye piyasası araçlarının mili ekonomiye kazandırılmasının yanı sıra yurt içinde bulunan ancak gelir ve kurumlar vergisi kanuni defter kayıtlarında bulunmayan döviz, para altın ya da taşınmazların da kanuni defter kayıtlarına alınmasını da kapsıyor.

Türkiye’ye Getirilen Varlıklardan Vergi Alınmayacak

Gerçek ve tüzel kişilerin yurtdışında bulunan döviz, altın gibi menkul kıymetlerinin ülke içine aktarılması ve milli ekonomiye kazandırılması durumunda bu sermaye piyasası araçları için vergi dairesine bildirimde bulunulması istenmeyecek. Yani milli ekonomiye kazandırılacak bu menkul kıymetler için vergi incelemesi söz konusu olmayacak.

Varlık Barışından Faydalanmanın Şartları Merak Ediliyor

Varlık barışından faydalanmak isteyen vatandaşların 30 haziran 2021 tarihine kadar yurt içindeki yetkili kurumlara bildirimde bulunması ve bildirimde bulunduktan sonraki 3 ay içinde söz konusu menkul kıymetlerin yurt içine taşınması gerekecek.

Yorum Yap

Yorum Yap