1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. WhatsApp

WhatsApp

Whatsapp nedir? Whatsapp kimin? Whatsapp Web nedir? Whatsapp Business nedir? Teknoloji meraklıları ve akıllık telefon kullanıcılarının yakından bildiği anlık mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, çıktığı günden bu yana çok fazla yol kat etti. Bizler de bu haberimizde hem akıllı telefon hem de bilgisayar kullanıcılarını ilgilendiren sorulara cevap verdik. Detaylar haberin içinde sizlerle.

Whatsapp Nedir?

Whatsapp hiç şüphesiz ki tüm akıllı telefon kullanıcılarının bildiği ve kullandığı anlık mesajlaşma uygulamasıdır. İlk olarak 2010 yılında eski Yahoo yazılımcıları olan Brian Acton ve Jan Koum tarafından kullanıma sunulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya eyaletinde kurulan Whatsapp kısa sürede milyonlara ulaşan bir trafiğe sahip olmuş ve birçok yatırımcının da dikkatini çekmişti. Kurulduğu günden 2012 yılına gelinceye kadar toplam trafiği yüzde 500 artan bu anlık haberleşme uygulaması adeta bir devrim yaratmaktaydı. Whatsapp karşılıklı olarak anlık mesajlaşma, dosya gönderme ve almaş görüntülü ve sesli konuşma özelliklerine sahiptir. Bu sebeple her geçen gün kendini geliştirmeye devam eden bu uygulama tamamen ücretsiz olup kullanıcılarına sunduğu mükemmelliklerden tek kuruş talep etmemektedir.

Hiçbir şekilde reklam barındırmayan Whatsapp uygulaması ilk başlardaki iki yıl ücretsiz sonrasında ücretli olan kullanım hakkını tamamen ücretsize çevirerek kullanıcı sayısına katlatarak büyütmüş ve rakiplerini çok gerilerde bırakacak bir siber ağ kuruştur. Bilinen rakamlara göre dünyada 1 milyarın üzerinde Whatsapp kullanıcısı bulunmakta ve bunların anlık iletişim trafiği de çok büyük rakamlara ulaşmaktadır. Whatsapp kendi telefon numaranız ile kaydolarak kullanmanız gereken ve gerek sim kartınızın interneti gerekse de Wifi hizmeti sayesinde kullanım imkânı veren bir uygulama olarak bilinmektedir. Whatsapp an itibari ile bilgisayarlarda da kullanılan ve güvenlik seviyesi yüksek olan bir uygulamadır. Bu sayede gün geçtikçe yeni özellikleri de eklendiği müddetçe büyümeye devem edecektir.

WhatsApp kimin?

Whatsapp kimin sorusu elbette bu popüler uygulamayı kullanan kişilerin merak ettikleri sorulardan birisidir. Yazımızın başında Whatsapp kimin sorusuna kurucuları olan Brian Acton ve Jan Koum şeklinde gönderme yapmıştık. Fakat 2014 yılında yapılan 19 milyar dolar değerindeki büyük satış ile Whatsapp el değiştirmiş ve ismini yakından tanıdığımız Facebook’ un da sahibi olan Mark Zuckerberk’ e satılmıştır. Aynı zamanda Whatsapp’ın kurucuları olan Brian ve Jan Facebook yönetim kuruluna alınmışlardı.  Whatsapp kimin sorusu böylece yeni cevabını bulmuş oluyordu. Alındığı günden itibaren kullanıcısının daha da katlayarak büyümesine sebep olan Whatsapp ve yeni sahibi Mark Zuckerberg tek adamlık iddiaları yüzünden zorlu bir süreç ve kişisel verilerin gizliliğini de ihlali sebebiyle sıkıntılı durumlar yaşamıştır. Bu süreçte Whatsapp kurucuları ve diğer satın aldığı İnstagram’ın kurucuları Facebook yönetim kurulundaki görevlerinden istifa ederek Mark Zuckerberg ile aralarındaki ilişkileri sonlandırmışlardır.

Teknolojinin her geçen gün değişik boyutlarda geliştiğini de hesaba kattığımızda bu ayrılışlar önümüzdeki süreçte yeni doğuşlara gebe mi sorusunu da akıllara getirmiyor değil. Bir yandan Whatsapp kimin sorusunun cevabını aradığımız bir yandan da bu ticari ve insani ilişkilerin çalkantısında neler döndüğünü merak ettiğimiz teknoloji dünyası haberleri biz bireysel kullanıcılar için oldukça önemli ipuçları da taşımaktadır. Mark Zuckerberg her geçen gün farklı yenilikleri ile karşımıza çıkmakta ve maddi imkanlarının gücüyle sahibi olduğu uygulamaları güncellemeye devem etmektedir. Ancak bilişim dünyası her an teni bir sistemin doğuşuna gebe olduğu içinde her an her şirket tetikte olmak zorundadır. Bakalım Whatsapp da dahil olmak üzere birçok uygulamayı Facebook çatısı altında toplamayı başaran Mark Zuckerberg ileride ne gibi çalışmalar ile karşımıza çıkacak.

WhatsApp Web nedir?

Whatsapp web uygulaması özellikle bilgisayar kullanıcıları ve bilgisayar üzerinden veri alım ve gönderimi yapmak isteyen kişileri düşünerek yapılmış çok önemli bir çalışmadır. Whatsapp Web ilk başlarda yalnızca Google Chrome web tarayıcısında çalışmaktaydı. Daha sonra yapılan çalışmalar ile diğer web tarayıcılarında kullanılmaya başlandığı gibi bilgisayarlar için marketlerden indirilebilecek uygulaması da üretildi. Whatsapp web nedir konusunu derinden incelemek ve kullanımını tarif etmek gerekirse şuradan başlamak uygun olacaktır. İlk önce web.whatsapp.com adresinden ya da işletim sisteminizin uygulama marketinden Whatsapp web uygulamasını indirebilirsiniz ya da web sitesi üzerinden devam edebilirisiniz. Karşınıza bir QR kod ekranı çıkacaktır. Bu QR kod ekranı sizin Whatsapp Web bağlantınızın anahtarı konumundadır. Ardından ise telefonunuzdan Whatsapp uygulamasını açarak diğer seçenekler veya ayarlar üzerinden giriş yaparak Whatsapp Web seçeneği seçilmelidir.

Bu seçeneğe girdiğinizde telefonunuzun kamerası QR kod tarayıcı vazifesi görecektir. Bu sebeple telefonunuzun kamerasına bilgisayardaki QR kodu okutmanız gerekmektedir. Kod okuma işlemi bitince karşınıza Whatsapp web sayfanız açılacak ve bu sayede whatsapp web nedir sorunuza da cevap bulmuş olacaksınız. Whatsapp web kullanımı esnasında akıllı telefonunuz da internete bağlı olmalıdır. Siz her ne kadar işlemlerinizi bilgisayardan da yapsanız asıl faaliyetler telefonunuz üzerinden yürütülmektedir. Whatsapp web kullanımı son zamanlarda yoğunluk kazanmakta ve dosya alışverişi, dokümanların gönderimi ve alımı gibi konularda iş dünyası tarafından da Whatsapp web sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sebepte dolayı da oldukça yorun bir trafiği olan whatsapp bu gibi yeni ve gelişmiş özellikleri sayesinde portföyünü daha da genişletip kendine yeni kullanım alanları açmaktadır. Whatsapp ayrıca bireysel firmalar içinde birçok çözümler üretme konusunda başarılıdır.

WhatsApp Business nedir?

Whatsapp Business özellikle kendisine küçük işletmeleri hedef alan ve onların kolaylıkla kullanabilmesi için tasarlana Whatsapp uygulamasıdır. Whatsapp Business içinde üç ana temel konuda hizmet almanız mümkündür. Bunlar;

  • İşletme profili
  • Mesajlaşma araçları
  • İstatistikler

Şeklinde sıralanan parametrelerdir. Bunların her birisi şirketler için çok önemli ayrıcalıklar sunmaktadır. Örneğin işletmeninizin e posta adresi, kuruluş adresi ve web sitesi benzeri bilgileri paylaşabilir, müşterilerinize toplu mesaj yanında otomatik cevap verebilir ve bu mesajların kimlere ulaşıp ulaşmadığını da kontrol edebilirsiniz. Whatsapp Business uygulaması şuanda ücretsiz olarak hizmet vermekte ve her geçen gün kendini geliştirmektedir. Yine aynı whatsapp gibi web hizmeti de sunmasının yanında logosunda whatsapp dan farklı olarak “B” harfini bulundurmaktadır. Whatsapp Business kullanmak isteyen küçük işletme sahipleri bu uygulamaya akıllı telefonlarının market uygulamasından indirerek kullanmaya başlayabilirler. Gün geçtikçe popülaritesi artan ve farklı kitlelere erişmeyi kendine amaç edinen Whatsapp uygulaması aynı zamanda facebook ile de yapısal bakımdan konfigürasyon halinde çalışmaktadır.

Whatsapp Business uygulaması da Whatsapp için kullanılan tüm özellikleri içinde barındırmasının yanında birçok yeniliği de kendi içinde geliştirmeye devem etmektedir. Görünen o ki silikon vadisinin dev firması Facebook ve yönetim kurulu başkanı Mark Zuckerberg her geçen gün farklı alanlarda da hizmetler vermeye devem edecek gibi duruyor. Özellikle de ticari küçük işletmelerin teknoloji ile birleşerek daha çok insana daha profesyonel şekilde ulaşmasını sağlayacak olan Whatsapp Business kendinden ileriki süreçte daha çok konuşturacağa benziyor. Whatsapp Business benzeri hizmetlerin rakiplerde ne gibi etki yarattığının yanı sıra piyasa tarafından gelen olumlu dönüşler ve firmaların kazançlarındaki etkisinin yanında ücretsiz bir yazılım olması da oldukça vazgeçilmez kılınmasına sebep olan faktörlerden gibi duruyor.

Yorum Yap

Yorum Yap