1. Ana Sayfa
  2. Genel Gündem
  3. Yerli Akıllı Sistem İle Çiftçiler Tasarruf Edecek

Yerli Akıllı Sistem İle Çiftçiler Tasarruf Edecek

TARNET’in faaliyetleri kapsamında yerli ve milli imkanlarla ürettiği merakla beklenen Akıllı Traktör Sistemi çiftçilere birçok işlem üzerinde kolaylık sağlayacak. Daha az zamanda daha az maliyetle üretim yapabilmeyi hedefleyen akıllı sistemin bu imkanları çiftçileri heyecanlandırdı.

Yerli Akıllı Sistem İle Çiftçiler Tasarruf Edecek

Tarım Kredi Kooperatifinin iştiraki olarak faaliyet gösteren Tarnet, çiftçiler tarafından umut olarak beklenen Akıllı Traktör Sistemi(ATS) ile ilgili faaliyet ve uygulamalarıyla çalışmalarına devam ediyor.  Akıllı Traktör Sisteminde yürütülen çalışmalarda traktör teknolojisinin yanında sensörler ve yerli konum belirleme komponentleri ile de gelişme sağlanıyor. Bu sayede özellikle ilaçlama ve gübreleme uygulamalarında çakışmaları da engelleyecek çalışmalar var.

Tarnet Yeni Bir Teknoloji Ortaya Koydu

Tarım kedi kooperatifinin merkezi ışığı altında bir iştirak olarak bulunan Tarnet teknoloji alanında yenilikleri ile biliniyor. Bu sefer ki teknoloji gelişmesi aktif olarak işlevini sürdüren çiftçilere umut ışığı oldu. Daha az maliyet ve daha kısa süre ile çekici hale gelen akıllı traktör sistemi Tarnet AR-GE ekibinin sürdürülen çalışmaları sonucunda ortaya koyuldu.

Çiftçi Uygulamaları Daha Kısa Ve Daha Ucuz Olacak

Akıllı traktör sistemi daha en başından traktöre kolayca monte edilme ve ucuz bir maliyetle kullanılmaya başlanması açısından yüzleri güldürdü.  Otomatik veya manuel olarak kullanma seçeneklerinin varlığı ve akıllı telefon yazılımlarıyla koordine olarak kullanılabiliyor olması ucuz maliyetin yanında teknolojiyi kullanmaya teşvik edici bir durum olarak algılandı. Bunun yanında belirlenen arazide her alanın işleme katılmasını sağlanarak verimliliği arttırması da teknolojiden beklentiler kabul gördü.   Başlangıçta sisteme girilen arazi sınırları içinde işlem yapılan akıllı sistem devresinde belirlenen alanın 2- 2.5 santim dahi dışına çıkıldığı takdirde sistem uyarı veriyor ve kullanılan otomatik veya manuel sistem çerçevesinde tekrar rotaya döndürülüyor. Etkili olan alan göz önüne alındığında akıllı sistemin verimliliği ve üretimi önemli biçimde artacağı öngörülüyor.

Akıllı Traktör Sistemi Nasıl Kullanılacak?

Kullanıcı dostu yazılımları sayesinde kullanımın ilk adımı işlem yapılacak olan arazinin sınırlarını sisteme girilmesiyle başlayacak. Bu akıllı yazılımlar etrafında toprak işleme, ekim, gübreleme ve ilaçlama gibi bir takım işler için traktör sisteminde bir rota oluşturulacak ve işlemlerin işleyişi sırasında herhangi bir  farklılık görülürse sistem uyarı verecek. Manuel sistemde sürücü traktöre müdahale edebiliyorken otomatik seçenekte sistem traktörü tekrar rotaya sokacak.

Akıllı Traktör Sistemi Merakla Bekleniyor

Tarnet Akıllı Traktör Sistemi ürünü araçlar çiftçilere tüm işlemler üzerinde kolaylık sağlaması ve daha az maliyetle işlem yapabilme yeteneği kazandırması ile ilgi odağı haline geldi. Tüm bu yeni teknolojilerin kullanıma hazır hale getirilmesi ile 2021’in ilk çeyreğinde piyasa da olması bekleniyor. Merakla beklenen bu akıllı traktör sistemi çiftçilere arazileri üzerinde daha kolay ve daha az maliyetli işlem yeteneği sunuyor. Çiftçiler şimdiden yeni teknoloji için gün saymaya başladı.

Yorum Yap

Yorum Yap