1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Yurtiçi ve Küresel Gelişmelerle Altın Yön Buluyor

Yurtiçi ve Küresel Gelişmelerle Altın Yön Buluyor

Haftaya finansal toparlanma işaretleri ile satıcılı pozisyon yoğunluğunda başlayan ons altın, doların küresel ekonomilerde değer kaybetmesi ile yukarı yönlü bir eğilime girdi. Yurtiçi piyasalarda gram altın ise güne 463 TL seviyesinden giriş yaptı ancak gün içinde enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte 468 TL seviyesine kadar yükseldi. Tekrar gevşeme gösteren gram altın fiyatları 462 TL seviyesine kadar geriledikten sonra yukarı yönlü hareketini sürdürdü ve şu sıralar 465 TL seviyesinden işlem görüyor. Çeyrek altın ise aynı dakikalarda 750 TL seviyesinde işleme alınıyor.

Yurtiçi ve Küresel Gelişmelerle Altın Yön Buluyor

Kasım ayının geride kalmasıyla birlikte Aralık ayının ilk işlem haftasında nasıl bir yol seyredeceği merakla beklenen gram altın, haftaya sakin bir giriş yapmasının ardından dördüncü işlem gününde sert hareketlilik yaşadı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafınca açıklanan Kasım ayı enflasyon oranları piyasa beklentilerinin üstünde, %14,03 olarak açıklandı. Bu açıklama ile birlikte gram altın, ani bir yükselişle güne başladığı 463 TL seviyesinden 468 TL seviyesine kadar yükseldi. Bu seviyede çok fazla tutunmayan gram altın gün içerisinde gevşemeler yaşayarak 462 TL seviyesine kadar geriledi fakat bu seviyede de fazla tutunamayan gram altın fiyatları, 465 TL seviyesinde dengelendi. Enflasyon oranlarının açıklanması ile birlikte gram altın ile beraber dolar kurunda da yükseliş gözlemlendi. Küresel piyasalarda ons altının toparlanma emareleri ve yurtiçinde dolar kurunun yatay seyirde olması gram altın fiyatlarını da yüksek seviyelerde dengede tutuyor. Öte yandan çeyrek altın 750 TL ve cumhuriyet altını da 3.085 TL seviyesinden işlem görüyor.

Analistler Ons Altını Değerlendirdi

Ekonomi ve piyasa analistleri, altın yorumlarında ABD teşvik paketine değindi. Analistler, teşvik paketine dair olumlu haber akışları ve düşüş eğilimini devam ettiren dolar endeksinin altının ons fiyatını etkilediğini dile getirdi. Teşvik haberleri ile beraber dün, dolar endeksi 90,95 seviyesine gerileyerek 2018 yılının Nisan ayından bu yana en düşük seviyesini görmüş oldu. Bugün küresel çapta hizmet sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri ve ABD’deki haftalık işsizlik başvurularının izleneceğini belirten analistler, teknik yorumlamada altının ons fiyatında direnç noktasının 1.840 dolar seviyesi ve destek noktasının da 1.800 dolar seviyesi olarak öne çıktığını belirtti.

Enflasyonda Aylık Yüzde 2,30 Artış Gerçekleşti

Öte yandan yurtiçi piyasalarda bugün açıklanan Kasım ayı enflasyon oranları, gram altında sert yükselişlere sebep oldu. Piyasalarda açıklama öncesi oluşan beklenti %10,5 ile %12 oranları arasındaydı ancak Tüketici Fiyatları Endeksi beklenen oranların üzerinde ve %14,03 olarak açıklandı. Bu aylık bazda %2,3 oranında bir artış yaşandığını gösteriyor. Piyasalarda, açıklanan veriler sonrası kısa vadede gram altına talep arttı ve gram altın fiyatları buna paralel olarak yükseliş gösterdi. Bu yükseliş ile birlikte gram altın gün içinde 468 TL seviyesini test ettikten sonra, dalgalı hareketini sürdürerek 462 TL seviyesine kadar geri çekildi. Ardından gram altın fiyatları 465 TL seviyesinde dengelendi.

Güncel Altın Fiyatları

Küresel çapta ve yurtiçinde yaşanan gelişmelerin ardından güncel altın fiyatları şöyle:

  • Gram altın alış 466,06 TL – satış 466,15 TL
  • 22 ayar bilezik alış 422,00 TL – satış 424,50 TL
  • Ons altın alış 1.840,44 dolar – satış 1840,83 dolar
  • Cumhuriyet altını alış 3.023,60 TL – satış 3.050,90 TL
  • Yarım altın alış 1.512,00 TL – satış 1.539,70 TL
  • Çeyrek altın alış 756,00 TL – satış 765,20 TL
Yorum Yap

Yorum Yap